Trądzik czyli choroba objawiająca się zmianami skórnymi m.in. w postaci krost zazwyczaj kojarzy się z okresem dojrzewania. Jednak coraz częściej problem ten dotyka również osoby dorosłe. Rozpoznanie przyczyn występowania trądziku nie zawsze jest proste, ponieważ decyduje o tym wiele czynników. Kluczowa jest dogłębna diagnostyka i dobranie odpowiednich metod leczenia. Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego trądzik występuje oraz jak z nim walczyć.
Czym jest trądzik i dlaczego się pojawia?
Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) to przewlekła choroba, której towarzyszy łojotok, czyli wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły obecne na powierzchni skóry. To jedno z częściej występujących schorzeń, które charakteryzuje się powstawaniem zaskórników, guzków, krost, czy torbieli ropnych zazwyczaj na twarzy lub plecach.
Przyczyn pojawienia się trądziku jest wiele. Do najczęstszych zalicza się m.in.: zwiększone wydzielanie łoju, występowanie bakterii (choć nie jest to choroba infekcyjna), a także reakcje zapalne czy immunologiczne. Uznaje się również, że czynniki genetyczne mogą mieć wpływ na rozwój trądziku. Za nadmierne wydzielanie się łoju odpowiadają hormony – głównie androgenowe. Dlatego zazwyczaj kobiety borykające się z problemami gospodarki hormonalnej są narażone na zaostrzenie objawów trądziku.
Jakie są metody leczenia trądziku?
Na podstawie wywiadu, przeprowadzonych badań, a także ogólnego obrazu klinicznego lekarz dermatolog rozpoznaje rodzaj trądziku, stawia diagnozę i zapoznaje pacjenta z proponowanym procesem leczenia. Jednym z nich może być leczenie zewnętrzne, czyli stosowanie roztworów i żeli oczyszczających bezpośrednio na skórę. Często zaleca się roztwory z 2-3% kwasem salicylowym. Szczególnym uznaniem cieszą się również peelingi salicylowe – tego typu zabiegowi można poddać się w przychodni specjalistycznej, czyli Klinice Krakowskiej Sp. z o. o. w Krakowie.
Kolejnym sposobem leczenia jest tzw. leczenie ogólne polegające na przyjmowaniu określonych leków, a także wdrożeniu specjalistycznej diety. Farmakoterapia opiera się głównie na podawaniu witamin, antybiotyków, jak również terapii hormonalnej. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe, jeśli zostanie zastosowany prawidłowy proces leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby.
Leave a Reply