Szałwia – właściwości

Szałwia i jej właściwości są znane już od wieków. Już w medycynie ludowej była często wykorzystywana do walki z różnymi schorzeniami i sprawdzała się w swoim zadaniu fantastycznie. Regularne spożywanie naparów z liści tej rośliny może dawać świetne efekty. Szałwia wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze. Bardzo często jest zatem jednym ze składników tabletek do ssania, które pomagają w przypadku bólu gardła. Przedstawiamy najważniejsze właściwości szałwii, które sprawiają, że roślina ta jest tak bardzo doceniana.

Szałwia właściwości – pomoc w wielu dolegliwościach zdrowotnych

Szałwia to obecnie jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, które są niezwykle często wykorzystywane w medycynie i które pozwalają na poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Największą popularnością cieszy się szałwia lekarska, a dokładniej jej liście, które zawierają najcenniejsze składniki. Zawierają przede wszystkim wiele witamin oraz składników odżywczych, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie.

Szałwia właściwości sprawiają, że jest ona często stosowana w okresie miesiączki bądź menopauzy. Posiada bowiem dobroczynny wpływ na organizm kobiet z uwagi na obecność w niej fitoestrogenów oraz olejku eterycznego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie działania rozkurczowego oraz przeciwzapalnego. Wypicie naparu z suszonych liści szałwii jest w stanie pomóc w razie bardzo obfitych miesiączek lub w razie wystąpienia uderzeń gorąca.

Szałwia sprawdza się również w przypadku pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Z uwagi na działanie antybakteryjne oraz odkażające kosmetyki z dodatkami szałwii sprawdzą się świetnie do pielęgnacji skóry i pozwolą na osiąganie znakomitych rezultatów z ich wybierania.

Szałwia właściwości dotyczą także przeciwdziałania łuszczycy oraz grzybicy. W takiej sytuacji szałwia może stanowić świetną pomoc, która pozwoli na złagodzenie objawów dolegliwości lub szybsze pozbycie się konkretnych objawów.

Bardzo powszechnie szałwia jest także wykorzystywana podczas walki z przeziębieniem. Szałwia jest skuteczna przede wszystkim w udrażnianiu dróg oddechowych i łagodzeniu objawów. Napary z szałwii posiadają także działanie wykrztuśne, a także pomagają w zwalczaniu gorączki.

Ostatnia właściwość dotyczy wsparcia układu pokarmowego. Szałwia pomaga w zwalczaniu niestrawności oraz wpływa na lepszą pracę jelit.

Warto spożywać szałwię

Szałwia to zatem roślina, która wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. W pewnych przypadkach spożywanie naparów z szałwii będzie dawało świetne rezultaty i będzie prowadziło do wielu poważnych korzyści z takiego działania. Najlepiej jednak przed rozpoczęciem suplementacji za pomocą szałwii skonsultować się z lekarzem. Ten bowiem będzie w stanie określić czy stosowanie naparów z szałwii będzie bezpieczne w konkretnej sytuacji. Mimo, że zioła są z reguły bezpieczne to w pewnym przypadkach warto stosować je ostrożnie.

Najnowsze artykuły

Czym różni się maść podologiczna od kremu do stóp?

Pielęgnacja stóp jest kluczowym elementem codziennej higieny i zdrowia. W tym kontekście, często pojawiają się pytania dotyczące różnic między produktami do pielęgnacji stóp, takimi...

Jaki styl sukni będzie najbardziej odpowiedni dla mamy panny młodej?

W dniu ślubu, uwaga skupia się nie tylko na pannie młodej, ale również na jej mamie, która pełni ważną rolę w tym wyjątkowym dniu....

Czy Magne B6 Forte naprawdę pomaga w walce z niedoborami magnezu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Choć wiele osób regularnie sięga po suplementy diety, by poprawić swoje samopoczucie, nie zawsze zdają sobie sprawę z ich realnych korzyści. Jednym z najbardziej...

Jak stworzyć wyjątkowy klimat domu?

Marzysz o przekształceniu swojego domu w miejsce pełne uroku i osobistego wyrazu? Odpowiedzią na twoje marzenia jest sklep z dekoracjami. Odkryj, jakie niezwykłe możliwości...

Biustonosze dla Amazonek – charakterystyka bielizny dla kobiet po mastektomii

Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jednej lub obu piersi, jest trudnym doświadczeniem, które wpływa na wiele aspektów życia kobiet. Jednym z tych aspektów jest wybór...

Zobacz także