Uroda i Styl

Przygotowanie psa do kąpieli – mówimy jak!

kapiel psa

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że w końcu przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie wykąpać pupila. Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie potrafią samodzielnie zadbać o czystość swojego futra i trzeba im w tym pomóc. Jeśli właśnie zbliża się pierwsza kąpiel Twojego pupila, pewnie zastanawiasz się, jak przygotować zwierzaka do tego wydarzenia. Zakup szamponu dla psów to nie jedyne, co musisz zrobić. Kilka cennych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować psa do kąpieli, znajdziesz w artykule.

Stosuj metodę małych kroczków

Na wstępie należy podkreślić, by nie czekać na pierwszą kąpiel do momentu, gdy będzie to absolutnie konieczne np. kiedy pies wybrudzi się podczas spaceru. W takiej sytuacji próby zaciągnięcia pupila na siłę do wanny będą dla niego bardzo stresujące i już na zawsze zakodują się w jego pamięci jako coś nieprzyjemnego. Dlatego najlepiej jest zacząć od metody małych kroczków wtedy, gdy pupil nie potrzebuje aż tak bardzo kąpieli. Wówczas możemy go powoli przyzwyczaić do samej wanny czy prysznica oraz do kontaktu z wodą. Psy zazwyczaj nie są tak negatywnie do niej nastawione, jak koty, ale również potrzebują oswoić się ze strumieniem.

Nagradzaj

W przygotowywaniu psa do kąpieli warto zastosować nagradzanie za pomocą smakołyków, których szeroki wybór znajdziecie w internetowych sklepach zoologicznych. Dodatkowe przekąski zachęcą czworonoga do wejścia do wanny. Każdy kolejny krok wymaga nagrody. To sprawi, że psiak zacznie pozytywnie kojarzyć łazienkę, wannę i ostatecznie sam strumień wody.

Kąpiel to ostatni krok całego procesu

Kiedy zwierzę samo wejdzie do wanny czy do brodzika, początkowo należy jedynie odkręcać wodę delikatnie i nie moczyć psa od razu. Dopiero po jakiś czasie, kiedy zobaczymy, że pupil przestał się bać zbliżającego strumienia, możemy spróbować powoli zmoczyć jego sierść. Pamiętajmy, by przedtem dostosować odpowiednią temperaturę wody. Nie może być ona ani za zimna, ani za ciepła. Kiedy w końcu pupil pozwoli nam na zmoczenie futerka, możemy spróbować go umyć z pomocą specjalistycznego szamponu dla psów. Jego niewielką ilość nakładamy na dłonie i wmasowujemy w sierść czworonoga. Na koniec całość dokładnie spłukujemy i wycieramy psa delikatnie ręcznikiem.

Jeśli całą procedurę przeprowadzimy krok po krok, nie naciskając na zwierzę, bardzo szybko zacznie ono kojarzyć kąpiel z czymś przyjemnym i pozytywnym, przez co nie będzie stawiać oporu nawet w momentach, gdy umycie będzie niezbędne np. po spacerze na błotnistych terenach.

A po wszelkie niezbędne do umycia zwierzaka akcesoria zapraszamy do internetowego sklepu zoologicznego Wyspazwierzat.pl.

Sprawdź także Ranking suchych karm dla psa na: https://digilife.pl/ranking-suchych-karm-dla-psa/

Exit mobile version