Eleganckie męskie spodnie niejedno mają imię. Istnieje wiele fasonów, które dobrane odpowiednio do figury i okoliczności, będą podstawą stylowych stylizacji. Co więc warto wiedzieć o fasonach, które z powodzeniem możemy dopasować do koszuli i marynarki?
Męskie spodnie – jak dopasować fason do figury?
Nasze sylwetki mogą być naprawdę różne. Często zależne jest to od uwarunkowania genetycznego, ale nierzadko wpływ na to ma także nasz codzienny styl życia, czyli dieta oraz aktywność fizyczna. Do klasyfikacji męskich sylwetek używa się czterech kategorii:
- ołówek – bardzo szczupła sylwetka męska, gdzie ramiona i biodra są jednej szerokości, najlepszym wyborem będą kroje typu slim;
- jabłko – sylwetka odznaczająca się okrągłym brzuszkiem, szczupłymi nogami i niewiele szerszymi ramionami od bioder, polecane fasony slim, jogger, regular;
- odwrócony trójkąt – sylwetka wysportowana, o bardzo szerokim torsie oraz ramionach i wąskich biodrach, na tej figurze dobrze będzie wyglądać każdy krój spodni;
- gruszka – sylwetka, w której nogi i biodra są szersze niż klatka piersiowa i ramiona, może zdarzyć się zwisający lub okrągły brzuch, jednak taka budowa ciała zdarza się często u panów podnoszących ciężary czy jeżdżących na rowerach, najlepszy krój spodni w tym przypadku to regular, trapered i jogger.
Znajomość proporcji swojego ciała pozwala na dopasowanie elementów garderoby, w taki sposób, by nie zwracać uwagi na niedoskonałości sylwetki. To, jakie nosimy spodnie czy marynarki okazuje się mieć spore znaczenie.
Fasony męskich spodni – jak dokładnie wyglądają?
Warto dodać, że spodnie zakładamy na różne okazje, dlatego też powstało tak wiele ich fasonów. Wszystko po to, aby strój z łatwością dobierać na konkretne okazje i uroczystości. Jakie fasony spotykamy najczęściej?
- Regular fit – to spodnie, w których nogawki są zupełnie proste, dosyć obszerne, nie zwężają się przy kolanach;
- slim fit – fason nieopinający sylwetki, dopasowany bardziej przy pośladkach, udach i łydkach;
- skinny fit – to inaczej męskie rurki, czyli spodnie dopasowane przy udach i bardzo przylegające do łydek;
- tapered – fason, w którym nogawki są szersze w udach, zwężają się dopiero w łydce;
- joggery – charakterystyczny jest tutaj obniżony krok, szeroka budowa przy biodrach, zwężenie rozpoczyna się od od połowy uda w dół, zazwyczaj są to spodnie dopasowane w łydce.
Fasony, takie jak rurki czy joggery mogą być zestawiane z marynarkami i koszulami, jednak taki strój będzie odpowiedni jedynie na niewielkie okazje, gdzie wystarczy dobranie stylizacji tworzonych według zasad smart casual.
Modele okolicznościowych spodni męskich
Do najbardziej popularnych męskich spodni, dobrze prezentujących się w towarzystwie koszuli i marynarki, oprócz tradycyjnych modeli garniturowych czy z kantem, warto dodać także chinosy. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych modeli, pasujących zarówno do zwykłej koszulki i trampek, jak i eleganckich elementów garderoby.
Model ten początkowo używany był w brytyjskiej armii w XIX wieku, jego nazwa nawiązuje do kraju gdzie je wykonano, czyli Chin. Wyróżnia się on jedną krytą kieszenią na pośladkach i przednimi wszywanymi pod kątem 45 stopni. Spodnie te wykonuje się z bawełny lub bawełny z domieszkami.
Czy spodnie jeansowe można wykorzystać do eleganckiej stylizacji?
Jeansy, to typowy element dla stylizacji casualowych. Z biegiem lat zaczęto wykorzystywać je także w stylizacjach na niektóre uroczystości. Choć modele te mogą być bardzo uniwersalne, nadają się jedynie do strojów w klimacie smart casual. Charakterystyczne jest tutaj łączenie elementów codziennych stylizacji z wizytowymi. Typowe będą tu więc koszule i marynarki tworzone w bardziej sportowym klimacie.
Leave a Reply