Melisa – właściwości

Melisa ma wiele właściwości dotyczą nie tylko uspokojenia i poprawy jakości snu. Ususzone liście tej rośliny mogą bowiem wpływać także na trawienie, mdłości, a także mogą być stosowane w kosmetyce. Melisa posiada zatem bardzo szerokie działanie, a przy tym jest bardzo łatwo dostępna. Wielu osobom powinien przypaść do gustu również jej charakterystyczny smak. Wszystkie te aspekty sprawiają, że bardzo łatwo o włączenie do swojej diety tej właśnie rośliny i można wiele na takim działaniu zyskać. Prezentujemy czemu zawdzięcza swoje właściwości melisa i w jakich sytuacjach warto sięgać po herbaty opierające się głównie o jej liście.

Melisa właściwości – nie tylko działanie uspokajające

Melisa jest najbardziej znana ze swoich właściwości uspokajających. To właśnie osoby, które szukają pomocy w zaśnięciu najczęściej sięgają po liście melisy. Wypicie filiżanki herbaty jest w stanie pomóc w zaśnięciu. Sama melisa właściwości posiada jednak zdecydowanie szersze i może być stosowana również w przypadku innych problemów i dolegliwości.

Polecana jest przede wszystkim osobom z zespołem jelita wrażliwego. Herbata z melisy działa uspokajająco na jelita i żołądek. Dzięki temu ogranicza u osób chorych dolegliwości ze strony tych organów.

Dodatkowo zaleca się spożywanie herbat z melisy także osobom, które borykają się ze stanami lękowymi, stresem oraz rozdrażnieniem. Uspokajający wpływ melisy pozwoli na ukojenie nerwów i poprawi komfort funkcjonowania.

Melisa właściwości wykazuje również w kwestii wspomagania koncentracji i pamięci. Warto sięgnąć po szklankę herbaty z melisy przed przystąpieniem do nauki.

Także osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy mogą doznać ulgi poprzez regularne sięganie po liście melisy.

W przypadku układu pokarmowego melisa przede wszystkim pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego i tym samym wpływa na poprawę procesów trawiennych. Osoby z dolegliwości ze strony układu pokarmowego doznają ulgi dzięki sięgnięciu po herbatę z liści melisy.

Melisa jest wykorzystywana także w kosmetologii

Również branża kosmetyczna docenia potencjał melisy i wykorzystuje tę roślinę w niektórych przypadkach. Melisa może wpływać między innymi na poprawę kondycji włosów. Dotyczy to głównie osób, które borykają się z problemem przetłuszczających się włosów. W tym celu stosowana jest płukanka z melisy. Podobne rozwiązanie może być stosowane na skórę głowy w przypadku pojawiania się na niej stanów zapalnych.

Również w wielu gotowych kosmetykach, które są oferowane w sklepach można znaleźć dodatek melisy. Są to głównie szampony, kremy nawilżające do twarzy, odżywki oraz płyny do kąpieli. Zawartość melisy w takich produktach bardzo dobrze wpływa bowiem na skórę i włosy. Również w kosmetykach mających na celu zwalczanie trądziku i zmarszczek na twarzy można często znaleźć dodatki z melisy. Ta wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Melisa posiada zatem bardzo szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i jest powszechnie spotykana w bardzo wielu dostępnych na rynku kosmetykach.

Najnowsze artykuły

Przygotowanie psa do kąpieli – mówimy jak!

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że w końcu przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie wykąpać pupila. Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie potrafią...

Sposób na udanego sylwestra. Modne stylizacje na domówkę i do klubu

Szalona impreza sylwestrowa z muzyką klubową na żywo i kolorowymi drinkami? A może nieco spokojniejsza domówka w wąskim gronie najbliższych przyjaciół okraszona maratonem seriali...

Tradycyjna czy nowoczesna zastawa stołowa – co wybrać?

W sklepach dostępna jest bardzo duża oferta zastawy stołowej. Można znaleźć propozycje bardziej nowoczesne jak i też tradycyjne. Warto wiedzieć czym się kierować przy...

Eleganckie kalosze na niepogodę

Jeśli do tej pory kojarzyłaś damskie kalosze z nieciekawymi i „niewyjściowymi” butami do jesiennych prac w ogrodzie lub spacerów po lesie to powinnaś zwrócić...

Spódnice młodzieżowe i co jeszcze nastolatka powinna mieć w szafie?

Obecnie moda dla dorosłych i młodzieży często jest taka sama. Jednak to błąd, bo okres gimnazjum i liceum powinien charakteryzować nieco inny strój, niż...

Zobacz także