lunchbox

Lunchbox bambusowy – co warto o nim wiedzieć?

Ekologia jest już nieodłączną częścią naszego życia codziennego. Wiele rozwiązań jest przy tym nie tylko przyjaznych dla środowiska, lecz również niezwykle użytecznych. Jednym z przykładów takiego właśnie sprzętu może być lunchbox bambusowy.

Lunchbox bambusowy – podstawowe informacje

Lunchbox jest pudełkiem, najczęściej szczelnie zamykanym, w którym przechowywane i przenoszone jest jedzenie na konkretną część danego dnia. W praktyce najczęściej spotykane są podobne pudełka wykonane z plastiku. Ma to jednak swoje konsekwencje. Przede wszystkim należy mieć na uwadze względy ekologiczne – plastik powstaje w wyniku licznych procesów chemicznych z nieodnawialnych surowców. Ponadto jest materiałem który można co prawda poddać recyclingowi, jednak sam z siebie nie rozkłada się w środowisku naturalnym. Dodatkowo najnowsze badania dowodzą, że przechowywanie żywności w opakowaniach plastikowych może powodować niekorzystne następstwa zdrowotne.

Lunchbox bambusowy jest w tej sytuacji świetnym rozwiązaniem. Przy zachowaniu wszelkich cech użytkowych plastikowych pudełek na żywność – jest niemal w pełni ekologiczny. Szybki wzrost bambusa powoduje, że można śmiało uznać go za surowiec odnawialny (niekiedy przy produkcji lunchboxów z tego surowca stosuje się drobne dodatki w postaci bioplastiku czy skrobi kukurydzianej, które jednak nie zmieniają tego stanu rzeczy). Ponadto w sytuacji, gdy trafi on do środowiska naturalnego – będzie podlegał pełnej biodegradacji.

Warto również zauważyć, że lunchbox bambusowy jest niezwykle lekki, co znacznie ułatwia jego wykorzystanie. Możliwe jest też jego mycie w zmywarce, a niekiedy pokrywkę można dodatkowo wykorzystywać jako deskę do krojenia. Nie należy więc dziwić się temu, że rozwiązanie takie staje się coraz popularniejsze.

Lunchbox bambusowy – wykorzystanie

Lunchboxy bambusowe mogą być wykorzystywany w różnych sytuacjach. Podobnie jak inne rozwiązania tego typu są często używane przez osoby dbające o swoje zdrowie. Brak sztucznych składników w pożywieniu oraz ekologia tego rozwiązania świetnie ze sobą współgrają. Są też naturalnym wyborem dla tych, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego.

W wielu wypadkach lunchboxy bambusowe są też stosowane po prostu jako wygodniejsza alternatywa sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych. Można je więc zobaczyć w rękach ludzi spożywających swój posiłek w pracy, dzieci i młodzieży w szkołach lub osób odchudzających się, a przez to zmuszonych do systematycznego odżywiania czy restrykcyjnego wyliczania spożytych kalorii.