jaki pochowek wybrac

Kremacja a inhumacja zwłok – którą metodę pochówku wybrać?

Współcześnie mówi się o nowoczesnych metodach pochówków, np. o pochówku wodnym czy ekologicznym. Jednak prawo wielu krajów, w tym Polski, nie nadąża za tego rodzaju innowacjami i nad Wisłą wciąż najczęściej wybieramy kremację lub inhumację. Na czym polegają te metody pochówku i którą z nich lepiej wybrać?

Pochówek kremacyjny

Kremacja jest obecna w zwyczajach pogrzebowych praktycznie od zarania cywilizacji ludzkiej. Oczywiście nie zawsze miała ona taką formę jak dziś – wcześniej dokonywano tzw. ciałopalenia. Dziś do kremacji używa się specjalnego pieca, który w bardzo wysokiej temperaturze spopiela ciało. Po spaleniu prochy zmarłego są dodatkowo rozdrabniane za pomocą specjalnego urządzenia, a następnie umieszczane są w urnie.

Za wyborem kremacji przemawia kilka czynników: jest to metoda zdecydowanie tańsza niż tradycyjny pochówek (zarówno samo spalenie, jak i urna), grób zajmuje też mniej miejsca – a co za tym idzie, nagrobek również będzie tańszy. Ponadto urna zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca, zatem w przyszłości możemy dochować do grobu kilka osób. Na niektórych cmentarzach można także wykupić prolongatę w kolumbarium od razu na 50 lat, zamiast 20 lat w przypadku tradycyjnego miejsca na cmentarzu. Część osób decyduje się na pochówek kremacyjny również z powodu wciąż istniejącego w wielu z nas strachu przed byciem pochowanym żywcem – kremacja daje nam pewność, że do tego nie dojdzie.

Pochówek inhumacyjny

Choć słowo „inhumacja” brzmi dość egzotycznie i uczenie, to. jest to tak naprawdę znany od wieków pochówek ciała w trumnie W większości krajów jest to nadal najczęściej wybierana forma pochówku, choć w ostatnich latach następuje intensywna zmiana. W Polsce podział jest praktycznie połowiczny: 50% dla pochówków inhumacyjnych i 50% dla kremacji.

Pochówek inhumacyjny jest wybierany najczęściej przez osoby przywiązane do tradycji. Choć jest on droższy, niż kremacja, to tradycyjne złożenie trumny do grobu dla rodziny i najbliższych zmarłego ma znaczenie symboliczne i pomaga w przeżyciu żałoby. Przy pochówku tradycyjnym można także postawić zmarłemu spersonalizowany pod jego gusta nagrobek, na co pozwalają niektóre zakłady pogrzebowe, takie jak na przykład Zakład Pogrzebowy Karawan w Józefowie pod Warszawą. Taki nagrobek można oczywiście wcześniej obejrzeć na wizualizacji.