akcesoria joga

Koła do jogi – nie tylko dla miłośników asan

Joga uczy równowagi w życiu oraz połączenia umysłu z ciałem, jest coraz bardziej popularna, a wiele badań naukowych mówi o jej pozytywnych korzyściach. Jest ona praktykowana poprzez zastosowanie ćwiczeń fizycznych, tzw. asan, które przekładają się na rozwój fizyczny i psychiczny organizmu. Wyjątkowo przydatne w ćwiczeniach są koła do jogi, które umożliwiają poprawę elastyczności i zwiększenie wytrzymałości podczas sesji wykonywanych w domu.

Koła do jogi – korzyści z ich stosowania

Koła do jogi warto wykorzystać w treningu bez względu na stopień zaawansowania, umożliwiają one urozmaicenie asan i poprawę równowagi ciała. Zastosowanie kół do jogi umożliwia wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń, otwiera klatkę piersiową i poprawia ruchomość w odcinku lędźwiowym. Wspierają one pracę takich mięśni jak zginacz bioder i mięsień czworogłowy uda. Za pomocą kół do jogi można odprężyć plecy, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz bóle kręgosłupa. Przyrząd sprawdzi się również w gabinetach rehabilitacyjnych, może być wyjątkowo przydatny dla osób, które dużo siedzą. Koła do jogi podłożone pod plecy umożliwiają relaks i zniwelowanie dolegliwości związanych z kręgosłupem. Występują w różnych wielkościach, wąskie wymagają większej precyzji, ale sprawdzają się w przypadku osób o drobnej budowie ciała, z kolei szersze są wygodniejsze w użytkowaniu.

Jak używać kół do jogi?

Koła do jogi umożliwiają wykonywanie skomplikowanych pozycji jogi, ale można też za ich pomocą zrelaksować napięte mięśni pleców. Wystarczy położyć się na kole i przesuwać się lekko uciskając i wykonując w ten sposób delikatny masaż pleców. W trakcie wykonywania asan, mogą być wykorzystywane do podparcia nóg, pleców, bioder albo rąk. Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem kół do jogi to między innymi:

 – w trakcie wykonywania świecy można oprzeć na kole biodra, co sprzyja utrzymaniu takiej stabilnej pozycji przez dłuższy czas,

 – wykonując siad ze skrzyżowanymi nogami, można ułożyć koło z tyłu i oprzeć na nim plecy, sprzyja to szerszemu otwarciu klatki piersiowej,

 – koła do jogi są szczególnie przydatne podczas wykonywania skomplikowanych wygięć kręgosłupa,

 – koło może być przydatne, jeśli jest ułożone za stopą, podczas wykonywania pozycji stojącej z jedną nogą wyciągniętą do przodu albo na bok.

Możliwości zastosowania kół do jogi są nieograniczone, wystarczy kierować się wyobraźnią. Ćwiczenia i asany wykonywane z tym akcesorium nie są już monotonne, a pozycje wyjątkowo wymagające okazują się łatwiejsze do osiągnięcia.