Jakie witaminy stosować w ciąży
Jakie witaminy stosować w ciąży

Jakie witaminy stosować w ciąży?

Jakie witaminy stosować w ciąży to bardzo ważna kwestia dla kobiet, które chcą zadbać o siebie i dziecko. W okresie ciąży wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały, a zatem warto je dostarczać do organizmu w odpowiednich ilościach. Pomaga w tym suplementacja, która pozwala na pokrycie niedoborów witamin i składników mineralnych, które występują w diecie. Dzięki temu łatwiej zadbać o swoje samopoczucie i prawidłowy rozwój zdjęcia. Suplementacja za pomocą najwyższej jakości produktów może dawać świetne efekty i warto się takimi możliwościami zainteresować. Przedstawiamy najważniejsze witaminy i składniki, które powinna do organizmu dostarczać kobieta w ciąży.

Co należy suplementować podczas ciąży?

Kwestię tego jakie witaminy stosować w ciąży najlepiej uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Na podstawie oceny stanu zdrowia pacjentki będzie on w stanie wskazać konkretną suplementację. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne odnośnie dostarczania witamin i składników mineralnych w okresie ciąży.

Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dobę. Kwa foliowy powinno się przyjmować przez 6 tygodni przez poczęciem i kontynuować suplementacją do drugiego trymestru.

Należy dostarczać również jod w ilości 200 – 500 ug na dobę.

Nie może także zabraknąć witaminy D3 w ilości 2000 IU na dobę.

Warto dostarczać także żelazo w ilości 26-27 mg na dobę.

Kwasy tłuszczowe DHA to kolejny składnik, który należy dostarczać. Zaleca się ich dawkowanie w ilości 600 mg. Jednak w przypadku osób z bardzo wysokim niedoborem można zwiększyć dawkę nawet do 1000 mg. Suplementacje kwasami DHA należy rozpocząć od 20 tygodnia ciąży.

W diecie powinien pojawić się także magnez w wysokości od 200 do 1000 mg.

Dodatkowe substancje, które warto suplementować

Wymienione powyżej to jednak nie jedyne substancje, które warto suplementować podczas ciąży. Zaleca się także wprowadzenie do diety cynku, miedzi, manganu oraz selenu. Te mikroelementy wpływają bowiem na prawidłowy rozwój płodu, a dodatkowo ich nieodpowiednia zawartość w organizmie może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, który stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Jeszcze przed zajściem w ciąże warto prowadzić suplementację

Suplementacja zróżnicowanymi składnikami odżywczymi jest jednak zalecana jeszcze przed samym zajściem w ciąże. Dostarczanie do organizmu mikroelementów i witamin sprawi, że płód od samego momentu poczęcia będzie mógł rozwijać się w pełni prawidłowo. Odpowiednia suplementacja będzie dawała tym samym świetne rezultaty i będzie bardzo korzystna. Mamy, którym zależy na zdrowiu swoim oraz pociechy powinny zatem jak najszybciej wprowadzić wymienione powyżej składniki do swojej diety. Wszystko jednak powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który na podstawie badań określi, których składników w szczególności brakuje w organizmie. Dzięki temu suplementacja będzie efektywna. Sama odpowiedź na pytanie jakie witaminy stosować w ciąży powinna zatem wynikać z konsultacji lekarskiej, która da rzetelną odpowiedź.