Uroda i Styl

Jakie są podstawowe techniki w strzelectwie sportowym? 

strzelectwo sportowe

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę ze strzelectwem sportowym, powinieneś poznać podstawowe techniki. Znając je, będziesz celnie oraz bezpiecznie strzelał.  Jakie techniki są wykorzystywane w strzelectwie sportowym?

Postawa strzelecka

Dzięki niej strzelec utrzyma równowagę oraz poprawnie odda strzały. Postawa strzelecka składa się z pozycji:

Główna zasada postawy strzeleckiej polega na przestawianiu układu stóp w celu ukierunkowania ciała na tarczę. Należy unikać przestawiania tylko jednej stopy, ponieważ powoduje to błędy podczas pracy mięśni.

Strzelanie precyzyjne

Strzelanie precyzyjne składa się z pięciu faz, z których ostatnią jest oddanie strzału. Cały cykl powinien trwać około 35 sekund, natomiast strzał powinien paść w ciągu 5s – 7s. Do faz należą:

  1. Przygotowanie – ładowanie, przyjęcie i kontrola postawy strzeleckiej, chwyt oraz perfekcyjne ułożenie palca, wizualizacji zadania oraz wentylacji
  2. Dojazd do rejonu – to faza, która polega na podniesieniu pistoletu do wybranej wysokości, wybraniu pierwszej części języka spustowego oraz osadzeniu w rejonie lądowania
  3. Strzał – w trakcie tego etapu strzelec powinien skupić wzrok na przyrządach celowniczych oraz prześwitach. Następnie utrzymać sztywno głowę i strzelić.
  4. Po strzale – to faza podczas, który strzelec może rozluźnić wszystkie mięśnie i ocenić celność strzału. Powinien kontrolować lunetę.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem strzelania?

Strzelanie nie jest najprostszą dyscypliną sportową. Dlatego przed rozpoczęciem strzelania powinieneś zapoznać się z kilkoma wskazówkami:

Jak trenować strzelanie na sucho?

Strzelając na sucho, utrwalisz sekwencje, wzmocnisz mięśnie ręki strzelającej. Nie trenuj go zbyt długo, ponieważ znudzisz się i osłabisz spostrzegawczość.  Najlepszym czasem będzie od 15 minut do 20 minut. Zachowuj się dokładnie tak samo jak podczas strzelania ostrego. Załóż tą samą odzież, buty i okulary. Strzelaj w tym samym tempie. Do celowania wykorzystuj imitację tarczy np. kropkę na ścianie. Nie mierz w nią cały czas, ale użyj jej jako stałą linię celowania.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat strzelectwa? Zależy Ci na poznaniu tylko technik, które są zgodne ze sztuką strzelecką? Koniecznie zapoznaj się z informacjami, które są dostępne na stronie: liga sportera.

Exit mobile version