badanie wzroku

Jakie możliwości daje perymetria zdwojonej częstotliwości FDT?

Perymetria zdwojonej częstotliwości FDT to badanie wykonywane u osób, u których podejrzewa się występowanie jaskry. Wykorzystuje ono technologię zdwojonej częstotliwości do wykrywania ubytków w polu widzenia. Dowiedz się, jak przebiega i na jakiej zasadzie działa. Sprawdź też, dlaczego warto wykonać FDT Matrix, nawet jeśli przeszło się już standardową perymetrię komputerową.

Perymetria zdwojonej częstotliwości FDT – na czym polega?

W przebiegu jaskry dochodzi do uszkodzenia komórek siatkówki typu M, które odpowiadają za widzenie w słabym świetle i dostrzeganie ruchu. Są one wrażliwe na bodźce o niskiej częstotliwości przestrzennej a wysokiej częstotliwości czasowej. Badanie perymetrii zdwojonej częstotliwości FDT wykorzystuje tę właściwość komórek magnocellular. Podczas FDT Matrix oko wystawia się na działanie niskiej częstotliwości bodźców występujących w wysokiej częstotliwości drgań. W efekcie uzyskuje się informacje o:

  • ubytkach w polu widzenia,
  • stanie nerwu wzrokowego.

Badanie FDT może wykonać tylko okulista. Godnym polecenia miejscem, gdzie przeprowadza się FDT Matrix, jest klinika okulistyczna Warszawa – Centrum Okulistyczne Jaskra.

Jak przebiega badanie FDT?

Perymetria zdwojonej częstotliwości FDT to badanie bezinwazyjne, niewymagające żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Wystarczy usiąść przed aparatem i patrzyć w niego najpierw jednym, potem drugim okiem oraz sygnalizować, kiedy w zobaczy się świetlny punkt. Może się on przemieszczać (metoda kinetyczna) lub pojawiać i znikać (metoda statyczna). Cała badanie trwa kilkanaście minut, a w efekcie powstaje mapa pola widzenia pacjenta, uwzględniająca ewentualne ubytki. Wyniki obejmują mapę czułości siatkówki przedstawioną numerycznie i w skali szarości oraz 4 inne mapy.

Perymetria zdwojonej częstotliwości FDT a perymetria komputerowa

Badanie FDT Warszawa jest bardzo precyzyjne. W przeciwieństwie do standardowej perymetrii komputerowej wykrywa ubytki w polu widzenia nawet na bardzo wczesnym etapie jaskry. Jeśli choroba dopiero się u kogoś zaczyna, perymetria komputerowa nie pokaże zmian. Właśnie dlatego FDT Matrix wykonuje się je przede wszystkim u osób, u których pojawia się podejrzenie występowania jaskry. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że jest komfortowa dla pacjenta i krótko trwa.