jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12
jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12 to szczególnie często zadawane pytanie przez osoby nie spożywające mięsa. To właśnie takie osoby są najbardziej narażone na niedobory tej witaminy i są zmuszone do jej uzupełniania w inny sposób. Na szczęście witamina B12 jest zawarta w wielu produktach i można stosunkowo łatwo niwelować jej niedobory poprzez wprowadzenie do swojej diety tych właśnie produktów. Przedstawiamy w jaki sposób można uzupełniać witaminę B12 oraz do czego może prowadzić jej zbyt duża zawartość w organizmie.

Jak uzupełniać witaminę B12?

Witamina B12 ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu i dlatego też jej suplementacja i uzupełnianie w diecie ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich osób. Warto pamiętać o tym, aby stale kontrolować jej poziom i w razie niedoborów wprowadzać do diety takie produkty, które pozwolą na jej uzupełnienie.

Witamina B12 jest zawarta między innymi w mleku, serze, jogurcie oraz jajkach. Produkty te są bardzo łatwo dostępne i pozwalają na szybkie uzupełnienie niedoborów witaminy. Dodatkowo zawierają wiele innych cennych składników odżywczych.

Osoby na diecie wegańskiej, które nie spożywają powyższych produktów także mają możliwość uzupełniania niedoborów. Witamina B12 jest zawarta między innymi w grzybach shitake, soplówce jeżowatej, lejkowcu dętym oraz w kurkach. Kolejny produkt to drożdże odżywcze, które również zawierają spore ilości witaminy B12. Coraz częściej w sklepach widoczne są także specjalne produkty zawierające witaminę B12 jak na przykład płatki zbożowe z jej dodatkiem.

Skutecznym sposobem na uzupełnianie niedoborów jest także suplementacja. Na rynku dostępne są suplementy z witaminą B12, które można z łatwością znaleźć w aptekach. Ich zażywanie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu pozwoli na szybkie uzupełnienie witaminy i sprawi, że jej poziom we krwi dojdzie do optymalnego poziomu. Suplementy są świetnym wyborem dla osób, które zastanawiają się jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12.

Do czego prowadzi nadmiar witaminy B12?

Niedobór witaminy jest szkodliwy, gdyż może doprowadzić do niedokrwistości złośliwej lub anemii. Braki witaminy B12 mogą także prowadzić do powstawania chorób neurologicznych. O ile sam niedobór jest szkodliwy, to nadmiar również.

Sam nadmiar jest dość rzadko stwierdzany, ponieważ zazwyczaj organizm jest w stanie wydalać witaminę B12 z moczem w przypadku jej zbyt wysokiego stężenia. Osoby, które jednak zastanawiając się jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12 postawią na suplementy i zaczną spożywać je w dużych ilościach, mogą doprowadzić do takiej sytuacji. W takim przypadku mogą występować dokuczliwe reakcje alergiczne organizmu na wysokie stężenie witaminy. W takiej sytuacji należy przerwać na pewien czas suplementację aby poziom B12 się wyrówna.