czyszczenie zmywarki

Jak kiedy i czym myć zmywarkę?

Zmywanie to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności domowych. Nic zatem dziwnego, że zmywarki są urządzeniem, które pokochało wiele osób i nie wyobraża sobie bez niej życia. Pozwala zaoszczędzić czas, energię, pieniądze i …. nerwy w milionach domów i mieszkań. Wielu z Nas oczywiście zdaje sobie sprawę, jak działa ten doskonały wynalazek. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, że zmywarkę należy regularnie czyścić, a jeszcze mniej wie jak poprawnie to zrobić, aby naczynia były czyste i pachnące.

Zmywarka to cudowne urządzenia, do którego wkładamy brudne naczynia, a wyciągamy czyste, pozbawione resztek jedzenia, bakterii i ….. zapachu. No właśnie! Czy aby na pewno? W zmywarce lądują przeróżne resztki śniadań, obiadów i kolacji. Wilgoć, wysoka temperatura i resztki jedzenia powodują, że zmywarka jest jednym z miejsc, w których bardzo często powstają osady i mnożą się bakterie, grzyby i pleśń. Jak dbać o swoją zmywarkę, aby przez lata funkcjonowała bez zarzutów zwalniając Nas od przykrego obowiązku?

Czy trzeba czyścić zmywarkę? 

To pytanie zadaje sobie wielu z Nas. Skoro działa (prawie) codziennie, dodajemy detergenty i włączamy program z wysoką temperaturą, czy w ogóle to możliwe, aby była brudna? Niestety TAK! Mnożące się grzyby i pleśń pochodzące z jedzenia mogą być bardzo niebezpieczne dla Ciebie i domowników. Niektóre resztki nie mają szans dostać się do odpływu, gdzie opuściłyby na zawsze Twoją zmywarkę. Zamiast tego sadzają się na filtrach, w koszach na sztućce, w których zalegają do następnego mycia, a czasami jeszcze dłużej.

Jak często czyścić zmywarkę? 

Odpowiednią odpowiedzią byłoby po każdym myciu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmywarka ma nas wyręczać, a nie dokładać obowiązków. Warto zatem przynajmniej raz w tygodniu poświęcić chwilę na dokładne jej umycie. Na co dzień warto także dopilnować, aby po umyciu i wyjęciu naczyń pozostawić ją otwartą. Brak powietrza, panująca w środku wilgoć i resztki jedzenia będą idealnym środowiskiem dla pleśni i bakterii. Staraj się także nie przetrzymać umytych naczyń w zamkniętej zmywarce. Dzięki otwarciu drzwiczek para odparuje, na naczyniach nie pozostaną zacieki, a pleśń i bakterie nie będą się tak szybko rozprzestrzeniać na umytych naczyniach.  Po wyjęciu naczyń ze zmywarki sprawdź, czy w koszyczkach i zakamarkach nie zostały resztki, które byłyby idealnym miejscem do rozwoju pleśni i brzydkiego zapachu do kolejnego mycia. Koniecznie przeczytaj także Skoro myje, to czy sama wymaga czyszczenia -jak często czyścić zmywarkę? skąd dowiesz się jeszcze więcej na temat powodów i częstotliwości mycia zmywarki. Czysta i pachnąca zmywarka posłuży Nam przez wiele lat, a umyte naczynia będą NAPRAWDĘ czyste.

Jak i czym myć zmywarkę? 

Zarówno zwolennicy naturalnych środków, jak i dedykowanych do tego detergentów znajdą coś dla siebie. Wśród naturalnych sposób dominuje bestsellerowy duet, który dezynfekuje oraz usuwa nieprzyjemny zapach – soda oczyszczona oraz cytryna. Przekrojoną na pół cytrynę wkładamy do zmywarki, dodajemy łyżeczkę sody i włączamy program ze stosunkowo wysoką temperaturą. Wiele wątków poświęcono także zastosowaniu octu i sody. Sodę należy wsypać do pojemnika na tabletkę i włączyć program zmywania z wysoką temperaturą. Po zakończeniu mycia na spód zmywarki wlewamy szklankę octu. Wcześniej czyścimy filtr znajdujący się w spodzie zmywarki. Myjemy także koszyczek na sztućce. Możemy także delikatnie wyczyścić uszczelki pod którymi często mnożą się bakterie. Należy to jednak zrobić delikatnie, aby nie uszkodzić uszczelki. Można także posłużyć się instruktażami do danego modelu zamieszonymi w Internecie.

Zwolennicy detergentów mogą wykorzystać dedykowany do czyszczenia zmywarki płyn, specjalną tabletkę lub po prostu użyć zwykłej tabletki do zmywarki i włączyć ją bez zawartości naczyń. Z koszykiem na sztućce, filtrem i uszczelkami należy postąpić tak samo jak powyżej.