co to jest impresjonizm

Impresjonizm – dlaczego nazywany jest mianem malarstwa chwili?

Nasycenie światłem, dominacja delikatnych i pastelowych kolorów oraz większy udział formy nad treścią. To cechy, jakimi niewątpliwie wyróżnia się impresjonizm – styl w malarstwie, który pojawił się pod koniec XIX wieku. I choć na początku istnienia nie mógł poszczycić się szerokim gronem zwolenników, tak dziś tłumnie fascynuje współczesnych artystów i zjednuje pozytywne opinie wielu zacnych krytyków.

Impresjonizm – co to w ogóle jest?

Impresjonizm to kierunek w malarstwie, o którym po raz pierwszy usłyszano w 1874 roku. To właśnie wtedy malarze impresjonistyczni zdecydowali się zorganizować swoją pierwszą wystawę, zapraszając szerokie grono odbiorców. Pomimo licznego udziału, obrazy nie spotkały się z aprobatą ze strony widzów. Wręcz przeciwnie, publiczność otwarcie krytykowała najznakomitsze dzieła ówczesnych artystów, zarzucając im niewłaściwe stosowanie zasad sztuki. W impresjonizmie główną rolę odgrywała przyroda i subiektywne odczucia. Malarze niechętnie ukazywali panującą rzeczywistość i problemy dnia codziennego. Zamiast tego próbowali pokazywać jasną, weselszą stronę życia. Co ważne, bez tematów tabu. Wielu z nich jasno przyznawało, że obraz powinien być czymś pięknym i przyjemnym, gdyż smutnych i przykrych rzeczy jest w codziennym życiu aż za dużo, aby przekładać je jeszcze na obrazy. Impresjonizm jest bogaty w świeże, pełne uroku kompozycje, bazujące na zmieniających się porach roku czy wykadrowanych krajobrazach. Z tego właśnie powodu jest określany mianem malarstwa chwili.

Impresjonizm – czym przyciąga odbiorców?

Nowy styl czerpie inspiracje z natury. Dominuje w nim zaburzona równowaga kompozycyjna i dywizjonizm, czyli nic innego jak nakładające się na siebie plamy różnych kolorów, będące zaprzeczeniem dla powszechnie stosowanego i nudnego akademizmu. Impresjoniści często malują obrazy w ruchu. To właśnie ów dynamizm sprawia, że coraz więcej osób zaczyna się przekonywać do nowego kierunku, jednogłośnie przyznając, że jest oryginalny, niesztampowy i dobrze rokujący. Do tego dochodzi umiejętność sprawnego posługiwania się światłocieniem, które dla Moneta, jak i innych malarzy było mostem między dwoma światami. Stosowane w impresjonizmie światło i cień odgrywało bardzo ważną rolę. Nie tylko zacierało granice między tym, co rzeczywiste, a tym, co fikcyjne, ale również podkreślało kontury przedmiotów i ludzi, wywołując wspomniany wcześniej dynamizm. Dlatego dziś malarstwo impresjonistyczne cieszy się wiernym gronem zwolenników. A w galeriach internetowych, jak i stacjonarnych nie brakuje dzieł, które tak wiernie oddają ich ideę. Duży wybór obrazów znaleźć można na stronie https://www.gallerystore.pl/impresjonizm.