regeneracja wtryskiwaczy

Co składa się na koszt regeneracji wtryskiwaczy?

Wraz z rosnącą popularnością turbosprężarek rośnie zapotrzebowanie na usługi związane z ich eksploatacją – przede wszystkim na regenerację. Prawidłowo przeprowadzona regeneracja pozwala przywrócić urządzeniu dawną sprawność i znacznie przedłużyć jego żywotność. Dowiedz się ile kosztuje tego typu naprawa, od czego zależą jej koszty i czy jest ona opłacalna?

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki to procedura mająca na celu przywrócenie urządzenie do stanu fabrycznej sprawności poprzez wymianę uszkodzonych lub wyeksploatowanych komponentów na nowe. Cały proces składa się z kilku etapów, z których główne to rozłożenie urządzenia na pojedyncze części, czyszczenie elementów oraz ich kontrola pod kątem stanu technicznego. Profesjonalną regenerację turbosprężarek przeprowadzają wyspecjalizowane serwisy, takie jak Silesia Cars Center.

Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki i co składa się na jej cenę?

koszt regeneracji turbosprężarki składa się z dwóch elementów:

  • kosztu usługi,
  • kosztu części.

Koszt usług jest kosztem stałym, zależnym tylko od rodzaju naprawianego urządzenia – regeneracji turbosprężarki bez zmiennej geometrii jest tańsza od regeneracji turbosprężarki ze zmienną geometrią ze względu na mniejsze skomplikowanie konstrukcji.

Koszt część jest zmienny i zależy od stopnia uszkodzenia urządzenia – im więcej komponentów należy wymienić, im droższe są te komponenty, tym bardziej kosztowna będzie usługa. Koszt cześć to główny czynnik kształtujący cenę regeneracji, która w większości przypadków mieści się w granicach kilkuset złotych. Dobrą praktyką jest przeprowadzanie regularnych testów turbosprężarki i wykonywanie rutynowej regeneracji – na dłuższą metę lepiej przeprowadzić kilka stosunkowo tanich napraw, niż jedną dużą w sytuacji kiedy urządzenie jest poważnie uszkodzone.

Regeneracja czy wymiana?

Regeneracja turbosprężarki powszechnie uważana jest za dużo lepszą alternatywę dla wymiany urządzenia na nowe urządzenie. Jest to opcja tańsza (koszt zakupu nowego fabrycznie nowej turbosprężarki to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych), a jeśli zostanie prawidłowo przeprowadzona pozwala przywrócić turbosprężarkę do stanu pierwotnej sprawności. Na wymianę warto zdecydować się tylko w sytuacji, kiedy turbosprężarka jest w zbyt złym stanie – wtedy koszt części może przewyższyć koszt zakupu nowego urządzenia. Jednak takie przypadki zdarzają się relatywnie rzadko.