Wzrost świadomości wpływu diety na nasze zdrowie i samopoczucie bezpośrednio przełożył się na dynamiczny rozwój rynku zdrowej żywności. Coraz chętniej kupujemy produkty opatrzone certyfikatami bio, nisko przetworzone, naturalne i pozbawione sztucznych dodatków, polepszaczy czy konserwantów. Jakich artykułów najczęściej szukamy w sklepach ze zdrową żywnością? Oto niektóre z nich.
Naturalne oleje
Oleje roślinne to prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych, które mogą poprawić nie tylko stan zdrowia, ale i wygląd zewnętrzny. Do najzdrowszych olejów naturalnych zaliczamy m.in.:
- olej kokosowy, w tym olej MTC,
- olej konopny,
- olej arganowy,
- olej rzepakowy,
- olej z nasion czarnuszki,
- olej z ostropestu.
Wybierając olej, warto zwrócić uwagę na sposób tłoczenia i certyfikat żywności ekologicznej, tzw. zielony listek. Oleje tłoczone na zimno zachowują więcej wartościowych mikroelementów i są po prostu zdrowsze. Najlepsze będą te, które pochodzą z certyfikowanych ekologicznych upraw wolnych od pestycydów i sztucznych nawozów – wysoka jakość surowca przekłada się na zdrowotne właściwości oleju.
Superfoods
Superfoods, po polsku superżywność, to modne ostatnio hasło. Co się za nim kryje? Mówiąc krótko, nieprzetworzone naturalne produkty wyjątkowo bogate w składniki odżywcze, prawdziwe „bomby witaminowo-mineralne”. Artykuły z tej kategorii pochodzą z różnych zakątków świata, a wiele z nich rośnie dziko wokół nas. Obecnie są odkrywane i doceniane na nowo.
Wśród popularnych superfoods trzeba wymienić nasze rodzime owoce dzikiej róży, jagody, jeżyny i maliny, jarmuż, szpinak czy natkę pietruszki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także produkty egzotyczne, m.in. jagody goji, acerola, graviola, guarana czy algi: chlorella i spirulina – mówi specjalista pracujący dla producenta zdrowej żywności NatVita.
Nasiona i produkty pełnoziarniste
Podstawą naszej diety są często produkty zbożowe, a jej cennym uzupełnieniem – orzechy i nasiona. Także w tym zakresie coraz chętniej stawiamy na zdrowe artykuły ekologiczne i pełnoziarniste – mąki, kasze, płatki i ziarna. Dużym wzięciem cieszą się ostatnio bardzo zdrowe produkty konopne, czyli mąka i ziarna konopi (łuskane lub nie), a także poprawiające procesy trawienia, bogate w błonnik pokarmowy nasiona babki jajowatej i babki płesznik. Warto sięgać także po kiełki i naturalne roślinne białko, pochodzące np. z grochu lub wspomnianych już konopi siewnych.
Leave a Reply